Üdvözlet

Tagdíj befizetések

Keresés Háromhegyek Közhasznú Egyesület

Véletlen

Időjárás

Partnereink - Támogatóink

Reklám

http://haromhegyek.mediacenter13.hu

Hogyan lehetne vonzóbb és élhetőbb Óbuda
Hogyan lehetne vonzóbb és élhetőbb Óbuda címmel ismét a lakók, civil szervezetek véleményét kérte honlapján Óbuda-Békésmegyer Önkormányzata.

Összeállítottunk egy összefoglalót arról, amit évek alatt hallottunk Önöktől, és tapasztaltunk magunk is.

A problémáink jó része nem tűr halasztást, nem érünk rá 10-20 évet várni!

Még van néhány nap, amíg Önök is jelezhetik elképzeléseiket.

Gondolatébrsztőként alább olvashatják az elnökség által összegyűjtött javaslatokat, amelyet már megküldtünk a info@obuda-varosfejleszto.hu e-mail címre!


Hogyan lehetne vonzóbb és élhetőbb Óbuda?

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának „Hogyan lehetne vonzóbb és élhetőbb Óbuda” felhívásnak eleget téve gyűjtöttük csokorba, a Háromhegyek Közhasznú Egyesület (Péter-hegy, Ürömhegy, Aranyhegy) területén élő családok elképzeléseit, a jelen problémáit és a jövővel kapcsolatos elvárásait.

Elsősorban közvetlen környezetünk jövőképével szeretnénk foglalkozni:

Egy olyan kertvárost szeretnénk, ahol az itt lakók nyugalmát nem háborítja a környező települések és itt lakók, már közművekkel ellátott, aszfaltozott útjainkon átdübörgő gépkocsiforgalma, ahol a fiatalok és idősek tömegközlekedéssel eljuthatnak az iskolába vagy az orvoshoz, ugyanakkor közösségi tereinken, létesítményekben lehetőség van az aktív pihenésre, egy csendes kis étteremben egy vacsora elköltésére, egy kis kávézóban egy beszélgetésre, az élethez szükséges legfontosabb szolgáltatások igénybevételére, kicsit idelopva hozzánk a régi Óbuda vendégváró hangulatát.

A Háromhegyek területe egy fantasztikus adottságokkal rendelkező kertváros, ahol a magánépítkezések sebességét nem meglepő módon képtelen követni a közterületek és infrastruktúra fejlesztése, így a problémák még inkább szembetűnők az itt élők, és ide látogatók körében egyaránt.

A jelenleg folyó Európai Uniós, és az Önkormányzat által útépítéssel együtt felvállalt csatornázási projektek, a vasút rekonstrukció és az ezzel összefüggésben megvalósuló fejlesztések annak ellenére pozitív várakozással tölthetnek el, hogy szinte naponta kell körbekerülni a fél hegyet, hogy megtaláljuk a hazavezető utat!

„Álmaink”, és gondjaink ismertek, hiszen szinte mindegyikről történt már valamilyen szintű kommunikáció Lakótársaink, Egyesületünk, és az Önkormányzat között.

A megvalósítást közös erővel tartjuk elképzelhetőnek, Óbuda-Békásmegyer és Budapest Főváros Önkormányzata, az Állam pénzügyi hozzájárulása, szervező ereje segítségével és a civil társadalom bekapcsolásával .

Fontosnak tartjuk a területünkön élő, vagy valamilyen módon itt érdekelt vállalkozók, befektetők szerepét is.

Egyesületünk a problémák feltárásában, az információcserében, és kommunikációs csatorna biztosításában, valamint pályázati lehetőségek feltárásában, releváns projekt generálásokban, azok menedzselésében kíván részt vállalni.

Meggyőződésünk szerint sok lakótársunk is aktív részese kíván lenni a jövőkép alakításának, hiszen csak közös erővel képzelhető el, hogy a „jövő” minél előbb „jelen” legyen.

A civil részvétel egyik legfontosabb biztosítéka a megfelelő informálás a közeli és távoli időben tervezett beruházásokról.

Örömmel vettük, hogy az obuda.hu erre a célra külön fület nyittatott. Remélhetőleg ez rövidesen tartalommal is megtöltődik.  

A következő témákban várunk megoldást, fejlesztést, beruházást illetve támogatást:

Tömegközlekedés:

Városrészünk elszigeteltségének megszüntetése, a tömegközlekedés kialakításával, a meglévő 219-es járat igényekhez való igazításával, a Bécsi úti oldal tömegközlekedésbe történő bekapcsolásával, természetesen az Aranyvölgy utcában tervezett járat , valamint az új Aranyhegy vasúti megállóhely figyelembe vételével.

A tervezett tömegközlekedési útvonalak mentén, de főleg a vasúti megállóknál helyi P+R parkolóhelyek kialakítását is szükségesnek tartjuk, mert valószínű, hogy a járatoktól távolabb lakók így szívesebben választják a tömegközlekedés igénybevételét.
Erre a telekalakításokkal összefüggésben látunk lehetőséget.

Szükségesnek tartjuk, hogy a „hegyi” szélsőséges időjárási viszonyokhoz alkalmazkodva a régi (160-as) és az új buszmegállókban eső és szélvédő beállók, padok kerüljenek telepítésre.

Infrastruktúra:

Kertvárosias környezetnek megfelelő infrastruktúra kialakítása, pl. vezetékes víz, csatorna, gázszolgáltatás, közvilágítás, felszíni vizek elvezetése, (ahol jelenleg, a csatornázások és azt követő rekonstrukció, útépítés kapcsán nem történik meg).
Több ingatlantulajdonos keresett minket a később kialakuló utcaszint miatti aggodalommal, melyre nem sikerült választ kapniuk.
Ez a kérdés már évek óta foglalkoztatja az építkezőket, hogy az utcaszintek végleges méretéhez alkalmazkodva építsenek kerítést, kapubejárót.

Ez különösen az utcafronthoz képest nagy szinteltéréssel rendelkező ingatlanok esetében jellemző, ami nem ritka!
Legutóbb a Pirkadat utcában jeleztek ilyen problémát, ahol az épületek utcától való távolsága az útszélesítéssel olyan mértékben lecsökkenhet, hogy az ingatlanokra gépjárművel történő beállás lehetősége, a megépített garázsok használhatósága van emiatt veszélyben!

Utak, utcák, utcanevek, házszámok:

Az Aranyvölgyi utca állapota valószínű, hogy a vasút projekt befejezését követően 21. századi követelményeknek megfelelő gyűjtő utunk lesz.

A „régi” Bécsi úton a forgalom várható csökkenése ellenére reméljük egy megfelelő járda kiépítését, hiszen az új 10-es út kiépítésével itt is várható, az építkezési kedv növekedése.

Gyalogos átkelőhelyek kialakítása, a feltételek megteremtése, főleg a nagyobb forgalmú utakon, ezen a Bécsi úti részen, és az Aranyhegyi úton is ( a tervezés alatt lévő Mészkő utcain kívül a további buszmegállóknál is ).

Általánosságban fontosnak tartjuk, hogy az OBVSz szerint tervezett utcák megnyitásra kerüljenek, hiszen rengeteg ingatlan csak szolgalmi joggal közelíthető meg.

A közelmúltban az Ürömfű utca teljes hosszban történő megnyitása, az Apátkút utca, Pogány utca megnyitása merült fel a lakótársak között, melyek ingatlanuk rendeltetésszerű használatához szükségesek.

Utóbbi a Pomázi úti felüljáró miatt segítené az Aranyhegyiek közlekedését.

Ez a téma több utca tekintetében is felmerült az utóbbi években, költségvetési soron is!

A Szőlővész utca esetében a csatornázást követően szükségesnek tartjuk legalább a Tarhos utca és Jeles utca közti minimális szintkülönbség megszüntetését, hiszen a kiszélesített utca a környék lakóinak a közlekedésén sokat segítene.

Fontosnak tartjuk, hogy a csatornázási projekt lezárását követően, a teljes közművel rendelkező utak mielőbb végleges aszfalt burkolatot kapjanak, a szükséges felszíni vízelvezetések és járdák kialakításával együtt.

Ez az egyre szélsőségesebb időjárás miatt igen sürgető, mert életet, és értékeket veszélyeztető helyzetek sorozatát kell megakadályozni

Az utcanevek olyan módon történő változtatása, amely az itt lakók véleményét is tükrözi (lásd Kópé utca, amely a terület utcaneveihez egyáltalán nem illeszkedik, hacsak nem lakik valahol egy nagy KÓPÉ az utcában).

A házszámok tudatos kialakítása, alkalmazkodva a már használt házszámokhoz.

Telekalakítások:

A jelenleg még osztatlan közös ingatlanként funkcionáló, nagyobb telkek megosztásához olyan megoldás szükséges, amellyel a mindennapi közlekedés biztosított, a szükséges utcák megnyithatóvá válnak, ha kell, telekcserékkel.

Azon tulajdonosok részére, ahol az osztatlan közös ingatlanok megosztását a telek mérete nem teszi lehetővé, és önkormányzati ingatlannal határos, ezek összevonását, és újraosztását javasoljuk.

Parkosítás, virágos városrész kialakítása:

A telekalakítások kapcsán bizonyára több olyan, beépítésre alkalmatlan rész fog maradni, ahol várhatóan marad az elhanyagoltság.

Ezeken a részeken kis virágos szigetek kialakítását javasoljuk . Több kertvárosban vannak példák arra, hogy minden talpalatnyi üres közterületen virágoskertek pompáznak, annak ellenére, hogy az egész terület zöld.

Helyi P+R parkolók kialakítása:


A telekalakítások kapcsán a „kimaradó” építésre nem alkalmas önkormányzati maradék telekrészek parkolók kialakítására szintén alkalmasak lehetnek.

Kisvállalkozások, civil kezdeményezések támogatása:

Amennyiben kisebb, utcával határos területek nem kerülnek magántulajdonba, és értékesítésük nem megoldható, kerüljenek kisebb üzletek, vállalkozások részére, vagy civil kezdeményezések számára társadalmi hasznosítás céljából felajánlásra.
Ha szükséges, a OBVSz módosításával, a beépítési hányadra, és övezeti besorolásra vonatkozóan egyaránt.

Szolgáltatások:

A növekvő lakószámnak megfelelő üzletek (szolgáltatóház) megnyitásához Önkormányzati segítség. (Pl. a Buszfordulóként ismert területen, ahol még a felsővezeték nem jelent gondot).

Olyan közintézmények kialakítása, amelyet a lassan 1000 családszámot meghaladó terület esetében már szükséges létesíteni, - pl . óvoda, játszótér, fitnesz (sínen van).

Turizmus, vendéglátás, sport :


A területrész adottságait figyelembe véve, a környező erdős részek védetté nyilvánításával párhuzamosan tanösvények, erdei sétautak, nordikozásra és kerékpározásra alkalmas utak megépítése, amelybe bekapcsolhatók azok az értékek, amelyek nem feltétlenül esnek védettség alá, de az itt lakók részére a lokálpatriotizmus kialakulását, a lakókörnyezethez való kötődést szolgálják.

A lehetséges állomásokra már készítettünk egy tervezetet, mely alapja lehet egy színvonalas tanösvény kialakításának.

Ennek a szemléletnek a figyelembevételével lehet bekapcsolni a tervezett Mészkő parkot, akár a Dobogókő utcától kezdve, a Héthalom utcán, vagy a városhatáron egy ösvénnyel a Saroglya utca vége feletti erdőterületet, egészen az Újvár utca felé eső Határkő utcáig, kis kitérővel az Üröm felé eső, nagyközönség számára ma még ismeretlen (ha jól tudjuk mesterségesen kialakított) barlangok, majd a Jutas utcában, a lakott területen keresztül, kis kitérővel a Szőlővész utca szikláját, majd a Jutas utca és Naszád utca közötti zöld sávot érintve a - Pogány toronyig, innen a Taliga vagy a Kilátó utcán le a Kemény villáig.

Óbudai kávéház a kilátó mellett:

Ezért fontos a Pogány torony és környezetének rendezése , egy kisebb vendéglátó hely kialakítása, figyelemmel a Mocsáros dűlőre, a Gázgyár gyönyörű tornyaira, és jó esetben a Taliga utcából a kivilágított Megyeri hídra.

Környezetvédelem:

Régi vágyunk valósulna meg, ha a terület felett húzódó felsővezeték valahol föld alá kerülne, ennek érdekében fontosnak tartanánk az EU-s pályázati lehetőségeket vizsgálni.

Szeretnénk a Buszfordulóban a szelektív hulladékgyűjtő helyett más, környezetkímélő megoldást, a háztól történő elszállítás mellett egy közeli hulladékgyűjtő udvar telepítését.

A kertvárosias jellegből adódó, az egyes ingatlanokon tömegesen keletkező zöldhulladék eltüntetéséhez megfelelő megoldás keresését, a zöldjáratok rendszeresítése mellett a nagyobb méretű és tömegű zöldhulladék, egy zártabb területen lévő önkormányzati ingatlanon kisebb, komposztáló kialakítását, ami deponálásra szolgálhat.
A szakszerűen komposztált anyag (komposzt) értékesítésre kerülhet. Javasoljuk ehhez a területen élő munkanélküliek munkaügyi központon keresztül történő bevonását, esetleg kisvállalkozás létesítéséhez a feltételek biztosítását.

Kérjük a közeli erdős területek folyamatos ellenőrzését, az illegális hulladéklerakás megelőzése érdekében a folyamatos karbantartást, hogy a szeméthegyek ne szüljenek újabb szeméthegyeket.  

Közbiztonságot érintő, illetve azzal kapcsolatos kérdések:

A szaporodó hajléktalanok miatt olyan megoldás szükséges, amellyel az életük nem kerül ellehetetlenítésre, de életvitelükkel nem szennyezik környezetünket (pl. két éve tisztított meg az egyesület, környező lakók segítségévek egy önkormányzati ingatlant, ahol több m3 olyan hulladékot számoltunk fel, amely már az egészségre káros mennyiség volt).

Lehetségesnek tartjuk, hogy a beilleszkedésre alkalmas hajléktalanok a még értékesítésre nem kerülő, megfelelő épületet is tartalmazó ingatlanokon, ellenőrzés mellett, életvitelszerűen elhelyezésre kerüljenek.

Fontosnak tartjuk, hogy a kerületrész közbiztonsága érdekében történjenek további lépések.
A közbiztonság hagyományos védelme mellett fontosnak tartjuk a gazdátlan (annak tűnő) ingatlanok, az utcák, utak mellett húzódó bozótosok rendbetételét, és folyamatos karbantartását.

Élhető környezet:

Az Ürömhegyi részen folyó csatornázást követően, néhány erre alkalmas utca esetében, egységes fasor telepítését javasoljuk, számítva az ott lakók aktív részvételére.

Egyesületünk szeretné a társadalomba nem illő magatartásokat csökkenteni, majd megszűntetni a Háromhegyeken, melynek erőfeszítéseihez Önkormányzati együttműködés szükséges.

Ebben kérünk partnerséget (állattartás, hétvégi zajok minimalizálása, egymásra való odafigyelés).

Egyesületünk tervezett hozzájárulása a célok megvalósításához, a közeljövőben (nem teljes körű ):

• Évről évre továbbra is részt veszünk a takarítsuk ki Óbudát akciókban.

• Az egyesület számára felajánlott adók 1 %-ból, valamint az Önkormányzat
részéről felajánlott összegek felhasználásával a környező erdei sétányok illegálisan lerakott hulladékának felszámolására gépi erővel, lehetőségeinkhez mérten utcarészeket rendezünk

• Partnereket keresünk a területünkön termelődő zöldhulladék kérdés megoldásához, a szelektív hulladéklerakó körüli áldatlan állapot megszüntetéséhez.

• Elkészíttetjük az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata által (egyenlőre szóbeli ígéreten alapuló) megvalósításra tervezett, „Mészkő park” komplexum teljes, tervét, melyhez három tervezőtől kérünk árajánlatot.
A tervezés során kikérjük az szakhatóságok véleményét, konzultációt folytatunk az érintett lakossággal!
A tervezés költségeit az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata részéről biztosított pénzforrásból kívánjuk finanszírozni.
A park későbbi fenntartására egyenlőre nem látunk olyan megoldást, amely az Egyesület hatáskörén belül megoldható, ezért ebben mindenképpen az Önkormányzat támogatására szorulunk.
A saját erő biztosítása érdekében felvesszük a kapcsolatot a Munkaügyi Központtal, az „önkéntesek” foglalkoztatása miatt, illetve a később említésre kerülő „Játszótér” kezdeményezésében résztvevőket kívánjuk megnyerni.  

A park tervezésével összefüggésben:

o Aktív részvételünkkel támogatjuk a „Háromhegyek játszóterének”
építésére szerveződött lakossági kezdeményezést.
o Készülünk egy a múlt és helyi látványosságok megismertetését célzó
tanösvény terveinek elkészítésével.

• Támogatjuk az Aranyvölgyi lejtő lakóinak kezdeményezését, mellyel az utca közlekedési nehézségeinek megoldásához keresik a megoldást.

• Kiemelten foglalkozunk a Pogány torony megmentésével.

• A legfontosabb tervek megvalósításához fejleszteni kívánjuk adománygyűjtő tevékenységünket.

• Keressük a helyi kisvállalkozások (szolgáltatások) indításának lehetőségét, és bevonásukat az élhetőbb környezet kialakításának érdekében.



Budapest, 2014. május 26.

haromhegyek on 2014 július 26 szombat - 15:23:18 | Hozzászólás: 0